Fundusz alimentacyjny
Wzór wniosku o fundusz alimentacyjny można pobrać wchodząc na stronę:
https://www.gov.pl/web/rodzina/x-wiadczenia-z-funduszu-alimentacyjnego111
Fundusz alimentacyjny
Pomoc państwa w postaci funduszu alimentacyjnego adresowana jest do: osób uprawnionych do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja okazała się bezskuteczna.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej:
- do ukończenia 18 roku życia,
- do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
- bezterminowo - w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Fundusz przysługuje, jeżeli dochód rodzinny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 800,00 zł (przy ustaleniu prawa do funduszu do dochodu rodziny nie wlicza się świadczeń z funduszu alimentacyjnego), od 01 pażdziernika 2020r. - 900,00zł a po przekroczeniu kryterium dochodowego, świadczenie będzie pomniejszone o kwotę przekroczonego progu (zasada złotówka za złotówkę).
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej,
- zawarła związek małżeński.
Fundusz przysługuje w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500zł.
W przypadku, gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał organowi właściwemu wierzyciela informację, że osoba uprawniona lub jej przedstawiciel marnotrawią wypłacane jej świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub wydatkują je niezgodnie z przeznaczeniem, organ właściwy wierzyciela może przekazywać należne osobie świadczenia w całości lub w części w formie rzeczowej.
Zmiany w wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zmiany wysokości zasądzonych alimentów dokonuje się po wpływie tytułu wykonawczego do komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wysokości alimentów.
Prawo do świadczeń z funduszu ustala się na okres zasiłkowy, który rozpoczyna się 1 października kończy 30 września. Wnioski w sprawie funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy przyjmowane są od dnia 1 sierpnia.
Osoba, która pobrała niezależnie świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jest obowiązana do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami.
Nienależnie pobrane świadczenie - oznacza to świadczenia z funduszu alimentacyjnego:
- wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia w całości lub w części,
- przyznane lub wypłacone w przypadku świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia,
- wypłacone bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli stwierdzono nieważność decyzji przyznającej świadczenie albo w wyniku wznowienia postępowania uchylono decyzję przyznającą świadczenie i odmówiono prawa do świadczenia,
- wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała, niezgodnie z kolejnością określoną w art. 28, zaległe lub bieżące alimenty, do wysokości otrzymanych w tym okresie alimentów.
Zwrot świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami.
Organ właściwy wierzyciela wydaje, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymania przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Organ właściwy wierzyciela wydaje decyzję administracyjną o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego na podstawie wniosku o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia udostępnia organ właściwy wierzyciela.